Kokular Hakkında Genel Bilgiler

 

KOKU GRUPLARI

ORYANTAL: Doğuyu anımsatan parfümler için kullanılan genel bir isimdir. Bu grup parfümlerinde genellikle amber, vanilya, baharatlar, tütsü, misk ve reçine notaları kullanılır. Oryantal parfümler yoğun kokular oldukları için genellikle gece ve kış aylarına uygundurlar.

 

ORYANTAL ÇİÇEK: Genellikle yasemin, gardenya, sümbül, sümbülteber, osmanthus, sandal ağacı, misk, amber, kayısı notaları kullanılır. Parfümlerde bulunan baharat miktarına göre gündüz ve gece parfümleri seçenekleri mevcuttur.

 

MEYVE: Genellikle elma, kayısı, mandalina, bergamot, erik, ananas, şeftali, böğürtlen notaları kullanılır. Bu ailedeki parfümler genellikle, gençlere yönelik ve gün içerisinde rahatlıkla taşınabilecek hafifliktedir.

 

ÇİÇEK: Bir veye daha fazla çiçek notası bulunan parfümlerdir. Tek bir çiçeğin kokuları ile üretilen parfümlere ''soliflore'' adı verilmektedir. Bu ailede kullanılan notalar genellikle gül, yasemin, inci çiçeği, süsen, menekşe, karanfil, zambak, sümbül ve nergiz kokularından oluşur.

 

ALHEDİTLER: Bu koku grubunda saf parfüm kimyasalı olan alhedidler kullanılır. Çekici, keskin ve merak uyandırıcı notaları vardır. Alhedidler, parfüm içerisindeki diğer notaların daha yoğun olarak hissedilmesini sağlar.

 

AĞAÇ: Bu parfümlerde genellikle, sandal ağacı, gül ağacı, sedir ağacı, Kabe samanı, paçuli ve misk notaları kullanılır. Bu notalara sahip kokular, diğer koku ailelerinden notalar kullanılarak dengelenir ve genellikle alt notalarda, tene en yakın yerlerde kullanılır.

 

ŞİPRE: Şipre koku ailesindeki parfümlerde genellikle adaçayı, lavanta, meşe yosunu, paçuli notaları bulunur. Ormansı koku hissi veren bu grup, doğayı sevenler için uyumlu bir kombinasyon olabilir.

 

ODUNSU/DERİ: Bu parfümlerde deri, yabani ardıç yağı, tütün, huş ağacı sakızı, bal gibi notalar kullanılır.

 

AROMATİK: Bu koku ailesinde, meşe yosunu, lavanta, ada çayı, ardıç notaları kullanılır. Sahip olduğu keskin aromasından ötürü genellikle erkek parfümleri bu grupta yer alır. 

 

TURUNÇGİLLER: Bu koku ailesinde kullanılan notalar greyfurt, bergamot, limon, portakal, ve mandalinadan oluşur. Rahatlatıcı ve serinletici etkisinden dolayı bu sınıftaki kokular yaz ayları kullanımı için uygundur.

 

OKYANUS: Bu koku ailesinin parfümlerinde kullanılan laboratuvarlarda üretilen hammaddeler sayesinde okyanus suyu, dağ havası, temizlik, tazelik ve ferahlık hissedilebilir.

 

YEŞİL: Yeşil koku ailesinde genellikle galbanum, biberiye, lavanta, çam ağacı, ardıç, sümbül notaları kullanılmaktadır. Bu parfümler genellikle, yeşil yaprakların ve yeni kesilmiş çimenlerin kokularını anımsatırlar.

Yorum

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce yönetilmektedir